
Ikonickou historickou památkou Nejdku je hradní věž. Jedná se o pozůstatek původního hradu postaveného kolem roku 1250 Konrádem Plikem. Dnes slouží věž jako zvonice se vzácným renesančním zvonem. Věž není veřejnosti přístupná.
Jedná se o nejstarší kostel v Nejdku, první zmínka o něm pochází z roku 1354. V průběhu středověku byl několkrát přestavován, současnou podobu získal v 18. století. V kostele se nachází převážně rokokové zařízení včetně varhan.
Kostel byl postaven v neogotickém stylu s velmi prostou výzdobou, jeho stavba byla dokončena v roce 1904. Věž kostela má dojitou jehlancovou střechu, na zadní straně se pak nachází dvě mozaiková okna znázorňujcíí apoštoly Pavla a Petra.
Původní nejdecký zámek byl postaven v polovině 17. století hrabaty Černíny. V roce 1857 ale téměř celý zámek zničil mohutný požár. Tehdejší majitel zámku Jinřich Kleist se rozhodl zámek znovu postavit, v roce 1889 získal zámek svojí dnešní podobu.
Byla vypudována v letech 1851 až 1858 a dosahuje délky 1,5 km. Po trase je rozmístěno 14 kapliček s patinovanými uměleckými reliéfy. Křížová cesta nabízí krásné výhledy na historickou část Nejdku, z Rajmannovi vyhlídky se nabízí výhled na jižní část města.
Rozhledna se nachází na Tisovském vrchu. Postavena byla v roce 1897, je 24 metrů vysoká. Na její vrchol vede 111 schodů točitého schodiště. Ochoz rozhledny se nachází ve výšce 1000 metrů na mořem. Rozhledna je celoročně přístupná veřejnosti.
V Nejdku se náchází řada pamětních desek a kamenů - pamětní deska Ignáce Sichelbartha, Vladimíra Ráže, H. K. Henische, Josefa Pilze, pamětní kámen Otokara Korce, J. W. Goetha, Františka Rajmana.
V roce 1897 začala výstavba železniční tratě z Karlových Varů do Potůčků a Johanngeorgenstadtu. Na úseku Nejdek - Pernink překonává trať výškový rozdíl 360 mětrů a vlak se dostane do nadmořské výšky 915 metrů, což je 2. nejvyšší bod na železnici v ČR.